: افزایش میل به مصرف مواد مخدر بین ۱۵ تا ۱۸ ساله ها/ ۵۸ درصد معتادان مصرف چند ماده ای دارن

: مشاور دبیرکل ستاد مقابله با موادمخدر گفت: روند گسترش مصرف مواد در سالای ۹۰تا ۹۴ نشون میده حجم مصرف مواد در حال زیاد شدنه و باید راهکارهایی واسه جلوگیری و کاهش این فکر کرده شه.
به گزارش دکتر حمید صرامی در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد: اعتبارات کل پیشگیری طرح کارگاه آموزشی آشنایی با روشای توانا سازی و پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روان گردان ها در مدارس متوسطه کشور ۱۶ میلیارد تومن در ساله که این رقم به تناسب جمعیت، اندازه آسیب پذیری و گسترش برنامه های دخالت پخش می شه.
ایشون با بیان اینکه این طرح ملی در ۱۲ استان سطح کشور انجام می شه گفت: خراسان جنوبی جزو هفتمین استانیه که ۸ ساعت آموزش رو واسه مربیان و اولیای دانش آموزان اجرا کرده.
مشاور دبیرکل ستاد مقابله با مواد مخدر با اشاره به اهداف این طرح گفت: کاهش و جلوگیری از مصرف، افزایش علم خود مراقبتی دانش آموزان از مواد و ارتقای سطح مربیان مقطع متوسطه واسه روشای جلوگیری از اعتیاد از جمله اهداف این طرح هستش.
صرامی تاکید کرد: مدرسه و خونه می تونن با هم در بحث گسترش و پیشگیری از مصرف مواد مخدر موثر باشن؛ هم اینکه زمینه های مشارکت دانش آموزان در روند امر مقابله هم می تونه از جمله راهکارهایی واسه کاهش و جلوگیری از مصرف مواد باشه.
ایشون با اشاره به اینکه بیشتر از یه میلیون معلم، مدیر و اولیای دانش آموزان زیر چتر این آموزش قرار می گیرن گفت: روند گسترش مصرف مواد در سالای ۹۰تا ۹۴ نشون میده حجم مصرف مواد در حال زیاد شدنه و باید راهکارهایی واسه جلوگیری و کاهش این فکر کرده شه.
مشاور دبیرکل و دبیر اتاقای فکر ستاد مقابله با مواد مخدر با بیان اینکه در گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال میل به مصرف مواد بالا رفته تاکید کرد: میل به مواد تریاک، قرصای روان گردان و شیشه در بین این گروه سنی دیده شده که ستاد مقابله با مواد مخدر ریاست جمهوری با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش مقرر کرد این طرح اجرا شه تا زمینه کنترل و پیشگیری در سطح مدارس متوسطه دوم جفت و جور شه.
صرامی گفت: نبود گرایش جوانان به موضوع مصرف مواد مخدر خواهان هماهنگی مدیران با مدرسان آموزش دیده هر استان هستش.
: ۲۳/۶ درصد جمعیت ۱۵ تا ۴۶ سال کشور دارای یکی از مشکلات روانی هستن که مشکلات باعث می شه زمینه واسه مصرف مواد بیشتر شه.
مشاور دبیرکل ستاد مقابله با مواد مخدر با اشاره به اینکه بیکاری، فقر، تورم و نبود فضایی واسه تخلیه اجتماعی جوانان پیش زمینه رو واسه مصرف مواد جفت و جور می کنه اضافه کرد: با وجود بیشتر از ۵۱ دستگاه فرهنگی در کشور باید ایجاد کننده و کارای فرهنگی در جامعه طوری باشه که جوانان کمتر دچار فریبای فرهنگی شن.
صرامی گفت: ۳ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال به اعتیاد قطعی دچار هستن که در این گروه ۵۸ درصد زیر ۳۴ سال سن دارن که باید نسبت به این گروه سنی آمادگی بیشتری در پیش گرفته شه.
ایشون گفت: ۵۸ درصد معتادان مصرف چند ماده ای رو دارن که این کار درمان رو سخت کرده و معضلات زیادی واسه کشور و جامعه رقم میزنه.
مشاور دبیرکل ستاد مقابله با مواد مخدر یکی از عوامل گرایش زنان و دختران به مواد مخدر رو حضور اونا در میدون جوامع دونست و اضافه کرد: گرایش این قشر به مواد مخدر ۴ برابره و ۸۰ درصد از زنان و دختران معتاد دارای یکی از مشکلات اضطرابی هستن.
صرامی اضافه کرد: ۲۱ درصد از کارگران در محیطای صنعتی دچار اعتیاد قطعی هستن و در خراسان جنوبی در بعضی موارد هم مصرف تریاک و حشیش در طبقه ای از کارگران مشاهده می شه که از سطح میانگین کشوری بالاتره.
ایشون با بیان اینکه اندازه آسیب پذیری در قشر جوون در حال زیاد شدنه اضافه کرد: از دست دادن مهارت کنترل خشم در دانشجویان، از دست دادن مهارت ارتباطات و نبود غنی سازی اوقات فراغت باعث بیشتر شدن آسیب پذیری در این قشر شده.
مشاور دبیرکل ستاد مقابله با مواد مخدر با بیان اینکه مصارف موادی مانند حشیش و تریاک در بعضی از دانشگاه های استان دیده شده گفت: در برنامه ششم پیشرفت در بند ۵۷ سیاستای ابلاغی مقام معظم رهبری سالیانه باید ۵ درصد مصرف مواد کم بشه که در آخر باید این رقم به ۲۵ درصد کاهش پیدا کنه.
صرامی تاکید کرد: دستگاه های مقابله با عرضه طی ۳۷ سال بعد از انقلاب بالغ بر ۱۰ هزار تن مواد کشف کرده که این اندازه یه رکورد بی سابقه س.
ایشون اضافه کرد: دست کم ۵۸ درصد معتادان پس از اقدامات درمانی بالاترین درجه دوباره به اعتیاد دارن و نبود جامعه پذیری و اشتغال و هم اینکه نبود اعتماد عمومی زمینه ها رو واسه گرایش دوباره جفت و جور می کنه.

مشاور دبیرکل و دبیر اتاقای فکر ستاد مقابله با مواد مخدر گفت: باتوجه به ابلاغ سند درمان و حمایتای اجتماعی و ستاد مقابله با مواد مخدر ریاست جمهوری همه چشم اندازه ها واسه درمان معتادان به مواد توهم زا روشای حمایتی و مراقبتی دید شه.
صرامی اعلام کرد: با در نظر گرفتن تحولات در سطح جامعه و مصرف نوع مواد در کشور اعداما در چارچوبایی که بیشتر اثر داره انجام می شه و هم اینکه اعدام واسه قاچاقچیان انجام می شه.
ایشون خاطر نشون کرد: بیشتر از ۱۵ درصد دانشجویان کشور سیگار میکشن که باید واسه غنی سازی اوقات فراغت جوانان طرحایی تدوین شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *