: افزایش قدرت حل مسئله با بالارفتن سن

تحقیق جدید نشون میده با بالارفتن سن، خلاقیت حل مسئله هم بهتر می شه.

محققان داده های بیشتر از ۱۰۰ مطالعه در مورد رابطه بین مهارت حل مسئله و افزایش سن مربوط به سالای ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۶ رو بررسی کردن. این تحقیقات هم شامل اطلاعات مربوط به رفتار افراد و هم مربوط به اسکن مغزی بود.

لین هاشر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، در این باره میگه: «بسیار تعجب آوره که کاهش توانایی در دقیق شدن و فوکوس کردن وجلوگیری از حواس پرتی می تونه موجب بهبود کارکرد فرد در مهارتایی شه که نیاز به ابتکار و خلاقیت داره. چراکه قبلا تصور می شد توانایی تمرکز لازمه موفقیت در یادگیریه. »

مثلا در مطالعه ۲۰۱۶ که در مجله Psychonomic Bulletin & Review منتشر شده، محققان به شرکت کنندگان تصاویر چهره ها رو همراه با اسامی نمایش دادن. با اینکه از شرکت کنندگان خواسته شد تا اسامی رو ندیده بگیرن، اما محققان افراد رو از این جهت که کدوم اسامی رو به خاطر سپرده بودن مورد آزمایش قرار دادن.

باحال اینجاس که اونا به این نتیجه رسیدن شرکت کنندگان سن بالا تر، بهتر از شرکت کنندگان جوون در یکی بودن چهره ها با اسامی عمل کردن.

به گفته محققان، منطقه مغزی موسوم به «منطقه لوب پیشونی» با تمرکز، پردازش اطلاعات مربوطه و کنارگذاشتن اطلاعات منحرف کننده ربط داره. دلایل نشون میده که با بالارفتن سن افراد، فعالیت این منطقه کم میشه که با کم شدن توانایی دقیق شدن و فوکوس کردن وجلوگیری از حواس پرتی ربط داره.

مثلا، مطالعه سال ۲۰۰۵ نشون میده که شرکت کنندگان دارای یه جراحت در جلو مغز (براساس سی تی اسکن یا MRI) به مراتب بهتر از شرکت کنندگان بدون ضایعه مغزی در حل مسائل ریاضی عمل کردن. به گفته محققان درحالیکه ۸۲ درصد افراد دارای آسیب مغزی تونستن مسئله رو حل کنن، تنها ۴۳ درصد افراد بدون اسیب مغزی مسئله رو حل کردن.

با این حال محققان اقرار می دارن که توانایی تمرکز فرد فقط به سن اونا رابطه نداره. رفتار، بیخوابی و مصرف الکل همه در از دست دادن دقیق شدن و فوکوس کردن وافزایش حواس پرتی نقش دارن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *