افزایش قد تا کی ادامه داره؟

شما از اینکه قد کوتاهی دارین ناراحت هستین و یا آرزوی بلندتر شدن قدتون رو دارین؟ خیلیا می گن که هیچ راهی واسه  بلند تر شدن قد وجود نداره. این تفکر درسته؟

علم ژنتیک عقیده داره که وقتی کودکی متولد می شه، اندازه قد اون از قبل و براساس قد پدر و مادرش تعیین شده. در این صورت  اگه پدر و مادر کوتاه قد باشن، به دلیل به ارث بردن ژنای کوتاه قدی، در آخر فردی کوتاه قد هستین.

 

 

درسته که ۶۰ تا ۸۰ درصد قد سن بلوغ از وراثت ژنتیکی ناشی می شه، اما ۲۰ تا ۴۰ درصد دیگه وابسته به زندگی و رفتارای روزمره ما هستش و نباید از اون غافل شد.

 

عامل سوم در روند افزایش قد، اندازه سنه. حتما دقت کردین که با افزایش سن، قد ما چند سانتیمتر کم میشه.

 

عوامل موثر در افزایش قد زنان و مردان عبارتند از:

۱- عوامل محیطی

رژیم غذایی، ورزش و شرایط زندگی نقش مهمی در قد مردان و زنان دارن. آدمایی که در جوامع فقیر، کشورای درحال جنگ و یا گرفتار بلایای طبیعی زندگی می کنن، در مقایسه با جوامع غنی و مرفه، به صورت میانگین قد کوتاه تری دارن.

 

نژاد افراد هم نقش مهمی در قد پایانی اونا داره. مثلا مردان ژاپنی به صورت میانگین ۲.۵ سانتی متر کوتاه تر از مردان آمریکایی هستن.

معمولا در آخر ۱۷ سالگی، رشد قدی زنان متوقف می شه. این توقف رشد قدی با اینکه در جنس مذکر هم بعد از بلوغ هست، ولی بیشتر میشه اونو کاهش سرعت رشد قدی در نظر گرفت تا توقف اون

۲- تغییرات جنسیتی

معمولا مردان بلندتر از زنان هستن. رشد قدی زنان معمولا یهویی و موقع بلوغه و قد پایانی یه زن معمولا فرق زیادی با قد اون در آخر سن بلوغ و شروع قاعدگی نداره. در حالی که افزایش قد در مردان روندی کم کم داره که معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه پیدا میکنه. دلیل این فرق مرد و زنا فرق در کروموزومای اوناس. کروموزمومای XY در مردان و XX در زنان نقش مهمی در تفاوتای قدی دو جنس دارن.

 

متوسط قد

در سال ۲۰۰۴ آمارهای جمع آوری شده از مراکز پیشگیری و کنترل بیماریا در سراسر دنیا، نشون داد متوسط قد مردان در سنین ۲۰ تا ۷۴ سالگی، ۱۷۴ سانتیمتر و میانگین قد زنان ۱۶۲ سانتی متره. از این رو زنائی که قد ۱۶۲ سانتی متر دارن و مردانی که قد ۱۷۴ سانتی متر دارن، به عنوان افراد با قد طبیعی و متوسط در نظر گرفته می شن.

 

معمولا از چه سنی افزایش قد متوقف می شه؟

در میان تموم تغییرات بدنی که در زمان بلوغ اتفاق می افته، یه اتفاق قابل توجه اینه که بعد از بلوغ افزایش قد مخصوصا در جنس زن به سختی ایجاد می شه. معمولا در آخر ۱۷ سالگی، رشد قدی زنان متوقف می شه. این توقف رشد قدی با اینکه در جنس مذکر هم بعد از بلوغ هست، ولی بیشتر میشه اونو کاهش سرعت رشد قدی در نظر گرفت تا توقف اون. چراکه افزایش رشد قدی مردان معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه داره. با این حال راه هایی هست که شما بر این توقف رشد قدی پیروز شدین.

 

با کمک رموز افزایش قد میتونین، قدتون رو ۵ تا ۱۴ سانتی متر بلندتر کنین. البته اگه هنوز در سن رشد باشین، ممکنه قد بلندتری هم به دست بیارین. پس در هر سنی حتی پس از دوران بلوغ، می تونین قدتون رو چند سانتی متر بلندتر کنین. ممکنه فکر کنین که این اندازه افزایش قد نیاز به چند سال زمان داره، ولی اینطور نیس. تنها چند ماه زمان واسه رسیدن به این هدف لازمه.

 

رموز افزایش قد

۱- ورزش: همونطور که ورزش همیشگی واسه تناسب اندام لازمه، واسه افزایش قد هم لازمه. یوگا ورزشیه که در این مورد جدا اثر میذاره و منتهی به افزایش قد تا ۸ سانتی متر می شه. ورزش یوگا باعث افزایش ترشح و هم فعالیت هورمونای رشد می شن. شنا، بدمینتون، دوچرخه سواری، پرش، کشش و ژیمناستیک از بقیه ورزشایی هستن که می تونن منتهی به افزایش قد بدن شن.

 

۲- خواب کافی: یکی دیگه از رمزای افزایش قد خواب کافیه. تحقیقات نشون دادن خواب کافی، دست کم ۸ ساعت در شبونه روز تاثیر مهمی در افزایش قد داره. اثرات خواب کافی از تاثیر اون بر هورمونای بدن ناشی می شه.

در واقع موقع خواب، هورمون رشد که مسئول اصلی افزایش قده، بیشتر ترشح می شه و از این رو افزایش قد آسون کردن می شه. از طرفی خوابیدن، وضعیت بدنی شما رو اصلاح می کنه. وقتی که شما به پشت می خوابید، فشار از روی ستون فقرات ورداشته شده و استخوانا در موقعیت درست قرار می گیرن و این منتهی به رشد بهتر و بیشتر می شه. تغییر عادات خوابیدن ممکنه در اول سخت باشه، اما یادتون نره که بعد از گذشت دو هفته، بدن به شرایط خواب جدید عادت می کنه.

 

۳- قرصا و داروهای تزریقی: با بلوغ زودرس، قد فرد کوتاه تر می مونه. اما راه های درمانی هست که یه دکتر حاذق می تونه به شما کمک کنه. مصرف بعضی قرصا و داروهای تزریقی در افزایش قد کمک کننده هستش. اما لازمه قبل از مصرف هر گونه دارویی با دکتر متخصص مشورت کنین. امروزه داروهای زیادی در بازار وجود دارن که بر خلاف تبلیغات کاذب در مورد افزایش سریع قد، مشکلات جبران ناپذیری بر سلامت شما برجای می ذارن و یادتون نره که داروهای افزایش قد، هیچوقت معجزه افزایش قد نیستن.

 

۴- جراحی: یکی دیگه از راه های افزایش قد، جراحی واسه افزایش طول اعضای بدن است. اما در این مورد هم لازمه در اول اطلاعات کافی در مورد چگونگی عمل جراحی و دکتر متخصص رو به دست بیارین. در این مورد نتیجه خیلی از مطلوب نیس و ممکنه به درد همیشگی و آزاردهنده در اعضای بدن منجر شه. پس بهتره از جراحیایی که با قیمت پایین تلاش در جلب کردن توجه شما دارن دوری کنین. عواقب بد جراحی به آسیبای همیشگی منجرخواهد شد.

 

دختران جوون بدونن درسته که معمولا روند افزایش قد تا سن ۱۷ سالگی متوقف می شه، اما نترسین. شما می تونین به آرومی و به طور پیوسته قدتون رو بلند کنین.

 

واسه شروع بهتره با یه ورزش کششی شروع کنین. برنامه ورزشی روزانه رو در برنامه خود بذارین. به یه دکتر متخصص مراجعه کنین.

 

دکتر در صورت ضرورت، واسه شما داروهایی رو تجویز می کنه که می تونه در افزایش قد شما موثر باشن. در مورد تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی واسه افزایش قد با پزشکتون مشورت کنین. تلاش کنین تا حد امکان واسه افزایش قد، به فکر جراحی نباشین.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *