: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

: افزایش قد مو با این روش ها

-*دکتر محمدعلی نیلفروش زاده: مو از جمله نمادای زیبایی در آدم مخصوصا خانوما حساب می شه. البته آقایون هم به طور طبیعی از موهای سالم و پرپشت خوششون میاد اما بدیش اینه درصد آدمایی که اینجور موهایی دارن، تقریبا کمه. خیلیا دنبال راه و روشای موثری می گردن که به کمک اونا بتونن رشد موهای خود رو تسریع کنن.

چیزی که در ادامه می خونین، عادتای اثبات شده ایه که باعث افزایش سرعت رشد موها می شه.

۱. ماساژ ملایم پوست سر، داروهای موضعی و لیزرهای شونِه ای
واسه بهبود گردش خون در ناحیه سر و تسریع رشد مو معمولا پیشنهاد می شه روزانه به کمک سر انگشتان، پوست سر رو ماساژ بدین. اینطوری اکسیژن بیشتری به ریشه موها می رسه. البته این روش رو واسه بعضی افراد خیلی پیشنهاد نمی کنیم چون در آدمایی که پوست سر چربی دارن، ماساژ دادن کف سر یا شونِه کردن زیادتر از اندازه باعث چرب شدن بیشتر موها و ریزش اون می شه. واسه افزایش جریان خون روشای دیگری هم هست که یکی از اونا به کار گیری ماینوکسیدیله. امروزه لیزرای شونِه ای هم وارد بازار شده تا به کمک امواج لیزر کم توان کف سر رو گرم کنن و با تحریک عروق، باعث افزایش جریان خون شن.

۲. دوری از بستن موها
برس زدنای تهاجمی و به کار گیری کش موهایی سفت یا بافت موهایی که مو رو در کشش قرار میده، مانع رشد مو می شه. به کار گیری کش مو یا بستن و بافتن مو خوبه و مانع اصطکاک زیاد مو با لباس می شه اما باید مو رو با روشی درست و وسیله مناسب بست. در عین حال، باید اجازه داد موها هراز بعضی وقتا هوا بخورند. بستن مرتب موها یا استفاده همیشگی از روسری و کلاه باعث خفه شدن ریشه موها می شه.

۳. دوری از مواد شیمیایی
رنگ و مش کردن موها، صاف و فر کردن و استفاده مرتب از سشوار و اتوی مو به ساقه مو آسیب میرسونه و دلیل خشکی و کدری اون می شه. اگه به طور مرتب از این روش ها استفاده کنین، ممکنه حتی ریشه مو هم آسیب ببینه.

۴. شتشوی درست و مرتب مو
هنگام شستشوی موی سر باید به ۲ نکته مهم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین؛ خوب آب بکشین تا اثری از مواد شوینده روی پوست سر باقی نمونه چون باقیمونده مواد شیمیایی می تونه دلیل تحریک پوست سر و آسیب به ریشه و کندی رشد مو شه. درجه آب رو هم کم کنین تا گردش خون تحریک و رشد موها تسریع شه.

۵. مدیریت استرس
استرس و اضطراب بالا بدن رو خسته می کنه و دلیل بی ثباتی و ضعف بدن می شه. این موضوع شدیدا بر رشد موها اثر منفی داره و دلیل توقف یا کندی رشد موها می شه.

۶. مراقبتای فردی
استفاده بیشتر از اندازه از اجناس بهداشتی به نفع سلامت موها نیس و دلیل خفه شدن ریشه موها و تحریک شدید پوست سر می شه. تا جای ممکن به موهاتون فرصت تنفس بدین. بعد از شستشوی موها می تونین از ماسک مو استفاده کنین، اما تنها یه بار در هفته. ما معمولا شستشوی روزانه موها رو پیشنهاد نمی کنیم چون این کار دلیل خشکی پوست سر می شه و این موضوع خودش به رشد موها آسیب می زنه.

*متخصص پوست و رئیس انجمن کارشناسان پوست و موی ایران

هفته نامه سلامت،

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *