افزایش قند خون به مغز افراد پیر آسیب می زنه

افزایش قند خون به مغز افراد پیر آسیب می زنه

محققان فهمیدن افزایش قند خون که با بالا رفتن سن بروز می کنه در بروز مشکلات ادراکی افراد سن بالا نقش داره و راه حل اثبات قند خون، انجام ورزشه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از هلث دی نیوز ، محققان در تحقیقات خود، سازوکار مهمی رو کشف کرد که در کاهش طبیعی قوای ادراکی که با بالا رفتن سن بروز می کنه نقش داره.

این سازوکار در واقع افزایش سطح قند خونه قابل تغییر بوده و ورزش چاره درمان اون هستش.

محققان در شماره ماه دسامبر نشریه “سالنامه نورولوژی” نوشتند: افزایش سطح قند خون، که جزو روند طبیعی پیریه، بر بخشی از مغز که واسه یادگیری و حافظه حیاتیه یعنی هیپوکامپ، تاثیر میذاره.

آسیب به هیپوکامپ به بروز فراموشی میرسه. بعضی می گن این ناحیه از مغز تحت تاثیر روند طبیعی پیر شدن قرار میگیره.

دکتر “اسکات اسمال” استادیار نرولوژی در موسسه تحقیقاتی مریضی فراموشی و پیری مغز “تواب” در “مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا” در “نیویورک سیتی” گفت: این مطالعه نشون میده هر چیزی که به تنظیم قند خون کمک کنه، به طور بالقوه راهی واسه بهبود کاهش حافظه مربوط به افزایش سن است.

این یافته ها هم اینکه به توضیح دلیل اینکه آدمایی که ورزش می کنن با بالا رفتن سن کمتر گرفتار مشکلات ادراکی می شن، کمک می کنه. ورزش به اثبات اندازه قند خون کمک می کنه.

اسمال گفت: ما قبل از این اثبات کرده بودیم که انجام تمرینات ورزشی، بخشی از مغز رو که با پیر شدن رابطه داره، تقویت می کنه، اما اون موقع دلیل تاثیر به درد بخور ورزش واسه ما روشن نبود.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *