: افزایش مصرف الکل و بنزودیازپینا در کشور

: رئیس کانون سراسری پزشکان اعتیاد کشور با بیان اینکه ما دلایلی داریم که نشون میده، داروهای مخدر در سالایی زیادتر از اندازه تولید داشتن، گفت: یعنی این داروها ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از نیاز کشور تولید شدن اما وزارت بهداشت خیلی راحت می تونه جلوی این افزایش تولید رو بگیره.
به نقل از ایلنا، محمد هادی پناهی درباره علل افزایش ۹ درصدی آمار مرگ و میر معتادان در نیمه اول سال جاری نسبت به سال قبل یکی از دلیلای این موضوع رو موج مسمومیت به وجود اومده به وسیله وجود ناخالصی و سرب در ماده مخدر تریاک دونست و گفت: مصرف چند ماده ای هم از دیگر علل افزایش مرگ و میر معتادانه یعنی فرد ترکیبی از شکلای جور واجور مواد مخدر رو استفاده می کنه تا از مشکلات این مواد کم کرده یا سرخوشی بیشتری به دست آورد که این نوع مصرف باعث ایجاد مسمومیت در فرد می شه.
ایشون با بیان اینکه از دیگر علل مسمومیت و مرگ و میر معتادان تاثیر داروهای دست ساز بر معتادانه ادامه داد: معمولا این داروها از راه ماهواره یا مجاری غیرقانونی دیگه مثل عطاریا به فروش می رسن که معمولا ترکیبی از مواد مخدر و محرک جور واجور هستن.
پناهی گفت: مواد دست ساز معمولا ترکیبی از ترامادول، بعضی وقتا هروئین و ترکیبات کورتونه که به عناوین مختلفی از جمله ترک اعتیاد در اختیار فرد معتاد قرار میگیره، در حالی که این مواد اصلا باعث ترک اعتیاد نمی شن.
ناآگاهی ۷۰ درصد معتادان از مشکلات و ترکیبات داروهای دست ساز
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: آمارهای ما نشون میده که ۷۰ درصد از معتادان از ترکیبات مواد دست ساز و مشکلات اون آگاهی ندارن و وقتی که این مواد رو با ماده مصرفی عادی خود مصرف می کنن دچار مسمومیت و مرگ می شن.
رئیس کانون سراسری پزشکان اعتیاد کشور با تاکید بر اینکه گسترش به کار گیری داروهای دست ساز در کشور رو به زیاد شدنه، اعلام کرد: مصرف بنزودیازپینا مثل دیازپام و الکل همراه با مواد مخدر یا محرک هم در مسمومیت افراد معتاد موثره این داروها آرامبخش و خواب آور هستن و فت و فراوون در کشورمون در دسترس معتادان قرار می گیرن.
ایشون گفت: مصرف الکل و بنزودیازپینا طی سالای گذشته در کشور روبه افزایش بوده و این مواد از عللی هستن که مصرف همراه با مواد مخدر اونا می تونه منتهی به مسمومیت شدید، اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) و در آخر مرگ شن.
تعداد قابل توجه معتادان الکلی سنگین در کشور
پناهی اضافه کرد: مصرف الکل طی سالای گذشته در کشور بسیار زیاد شده طوری که امروز معتادان الکلی تبدیل به یه مشکلات کشور شدن و در صد زیادی معتاد الکلی سنگین در کشور هست. آمار ۷ هزار مرکز درمانی ما نشون میده که اندازه معتادان الکلی نیازمند به کمک بیشتر شده.
این دکتر اعتیاد با اشاره به اینکه مصرف بنزودیازپینا یه جور اعتیاد داروخونه ایه که چندین ساله در کشور قربونی میگیره گفت: خیلی از معتادان واسه درمان مشکلات مصرف مواد مخدر مثل بی خوابی، درد و نیاز به آرامبخش به سراغ اینجور داروهایی می رن و به تعداد خیلی از اونا استفاده می کنن.
ایشون با بیان اینکه شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه بر الگوی مصرف معتادان اثر میذاره، گفت: معتادان بعضی وقتا به دلایل اقتصادی واسه تامین مواد مصرفی خود دست به تغییر ماده یا ترکیب ماده و مصرف چندماده ای مواد مخدر و محرک میزنن و از این روش تلاش می کنن ماده ای ارزون تر و قوی تری رو جانشین ماده مصرفی خود کنن.
پناهی ضعف آموزش عمومی در مورد مرگ و میر به وجود اومده به وسیله اعتیاد رو از دیگر عوامل این پدیده خواند و گفت: اگه به معتادان آموزش بدیم که در صورت اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) چیجوری می تونن از «نانوکسان» استفاده کنن می تونه در کم شدن اندازه مرگ و میر این افراد اثر داشته باشه.
کم شدن اندازه تریاک سرب دار در کشور
رئیس کانون سراسری پزشکان اعتیاد کشور با بیان اینکه گسترش مصرف چندماده ای در میان معتادان معضلی جهانیه گفت: اما در کشور ما پارامترهای اقتصادی، ناخالصی مواد و سطح دسترسی به مواد مخدر و محرک شدید شدن پیدا کرده.
ایشون هم اینکه در مورد وضعیت فعلی وجود سرب در تریاک اعلام کرد: براساس گزارشایی که به دست ما رسیده تعداد مسمومیتای به وجود اومده به وسیله تریاک دارای سرب شدیدا کم شده. دلیل وجود سرب در تریاک رو به درستی نمی دونیم اما مسئولان باید سطح سرب تریاکای داخلی و تریاکای مبادی مرزی رو بررسی کنن تا فهمیده باشن این سرب وارد تریاک شده.
پناهی با اشاره به چگالی بالای سرب گفت: احتمال داره به خاطر زیاد شدن وزن این ماده مخدر قاچاقچیان سرب رو وارد تریاک کرده باشن.
این دکتر اعتیاد هم اینکه درباره بازار مشکی متادون در کشور گفت: حجم متادون موجود در بازار مشکی به اندازه ای زیاده که بیشتر از ظرفیت استفاده مراکز درمان اعتیاد کشوره و به نظر می رسه محل نشت این مواد به بازار مشکی جایی غیر از مراکز درمانی باشه و ممکنه در مرحله تولید یا پخش متادون این اتفاق افتاده باشه.
داروهای مخدر هولوگرام دار شن
ایشون بهترین راه کنترل و ورود متادون به بازار مشکی رو هولوگرام دار کردن داروهای مخدر با مصرف درمانی خواند و ادامه داد: این مبادرت به ردیابی دارو و مشخص شدن محل نشت اون به بازار مشکی کمک می کنه اما بدیش اینه تا حالا اقدامی عملی در این مورد انجام نشده.
رئیس کانون سراسری پزشکان اعتیاد با بیان اینکه ستاد مقابله با مواد مخدر مصوباتی در مورد هولوگرام دار کردن این داروها داشته اما هنوز وزارت بهداشت این مصوبات رو اجرایی نکرده، اعلام کرد: با امید به اینکه وزارت بهداشت هر چی سریعتر نسبت به اجرای این مصوبات اقدام کنه چون حجم بالای داروهای مخدر در بازار مشکی به سیستم درمان اعتیاد کشور و اقتصاد مراکز درمان اعتیاد و کارکرد و تاثیر این مراکز تاثیری منفی داره.
پناهی با تاکید بر اینکه بعضی از شکلای دارویی مواد مخدر موجود در بازار مشکی در اختیار مراکز درمان اعتیاد قرار ندارن، گفت: این مراکز سهمیه محدودی دارن و تنها مقدار خاصی از داروهای مخدر در اختیارشون قرار میگیره مثلا پالت دارو در اختیارشون قرار نمی گیره.
ایشون گفت: بسته های بزرگ این داروها بیشتر از سهمیه مراکز درمانیه در حالی که این بسته های بزرگ داروهای مخدر در بازار مشکی هست.
این دکتر اعتیاد با اشاره به اینکه مبادی تولید و پخش داروهای مخدر این بسته های بزرگ رو در اختیار دارن اما مراکز درمانی این داروها رو از دانشگاه ها دریافت می کنه، گفت: وزارت بهداشت خیلی راحت می تونه از راه کنترل ماده مصرفی و بررسی اندازه نیازمندی سیستم درمانی کشور جلوی بیش تولید مواد مخدر رو بگیره.
پناهی ادامه داد: ما دلایلی داریم که نشون میده مواد مخدر در سالایی بیش تولید داشته یعنی اندازه تولید داروهای مخدر ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از مصرف کشور بوده هم اینکه وزارت بهداشت با نشون دار کردن داروها می تونه اونا رو ردیابی کرده و محل نشت این مواد به بازار مشکی رو پیدا کنن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *