معاون مرکز ملی تحقیقات اعتیاد گفت: داروی ترامادول نسبت به تریاک و هروئین ماده مخدر سبک تریه اما درمان اون سخت تره و البته هنوز دلیل افزایش مصرف این داروی مسکن در ایران معلوم نیس.

آذرخش مکری پنجشنبه در همایش کنترل سوء مصرف ترامادول در تالار اجتماعات مرکز قلب تهران، اضافه کرد: اگه افزایش مصرف داروی اعتیاد آور ترامادول در ایران به دلیل گرایش معتادان به مواد مخدر سنگین مانند تریاک، هروئین و کراک به این ماده باشه، این خبر بدی نیس اما اگه به عنوان افزایش اعتیاد به این ماده به عنوان ماده اصلی مصرف باشه، نگران کننده س.

ایشون گفت: همه آمارها و تحقیقاتی که در جمعیت معتادان کشور تا الان انجام شده، در بین معتادان سنگین انجام شده و آماری از سوء مصرف مواد مخدر سبک در کشور وجود نداره، از طرفی تغییر الگوی مصرف معتادان هم به درستی مشخص نیس پس افزایش مصرف ترامادول در کشور ما به صورت یه معما دراومده که معلوم نیس پدیده خوب یا بدیه.

معاون مرکز ملی تحقیقات اعتیاد اضافه کرد: مواد مخدر از نظر توان اعتیادآوری با هم مساوی نیستن، مثلاً در مورد کوکائین می گن از هر ۲ نفری که این ماده رو مصرف کنن یکی معتاد و وابسته می شه، در مورد هروئین از هر ۴ نفر مصرف کننده یکی به اون معتاد می شه، در مورد سیگار از هر ۲۰نفری که یه بار مصرف سیگار رو تجربه کنن، یه نفر معتاد و به وابسته به سیگار می شه و در مورد تریاک هم از هر ۸ نفر مصرف کننده یه نفر معتاد می شه.

ایشون گفت: در کشور ما در مورد اندازه اعتیاد به ترامادول و متادون بررسی نشده و به خاطر همین آماری در این مورد وجود نداره اما در آمریکا تحقیقات نشون داده که از هر ۷ نفری که داروی ترامادول استفاده می کنن، یه نفر به این دارو وابسته می شه.

مکری اضافه کرد: کلا میشه مواد اعتیاد آور رو به ۲ دسته مواد سبک و سنگین تقسیم کرد و در هر گروه اگه یه ماده ممنوع یا کم پیدا شه، مصرف ماده اعتیاد آور دیگه در همون گروه زیاد می شه، البته مصرف مواد با بقیه کارای خلاف هم رابطه داره مثلا ممکنه ممنوع شدن کوکائین تو یه کشور به افزایش قمار یا بی بند و باری جنسی منجر شه.

: براساس این تئوری مواد سنگین با هم و مواد اعتیاد آور سبک با هم رقابت دارن، ترامادول جزء مواد اعتیاد آور سبکه، در این گروه فرق مصرف بین مردان و زنان زیاد نیس اما در گروه مواد اعتیادآور سنگین اندازه مصرف در بین مردان به مراتب بیشتر از زنونه.

این روانپزشک اضافه کرد: تحقیقات در دنیا نشون داده که ۲۴درصد معتادان فقط داروهای مخدر بدون نسخه مصرف می کنن، ۲۴درصد، این داروها رو در کنار مواد مخدر سنگین مصرف می کنن، ۳۵درصد، ماده اصلی مصرف اونا از دسته مواد مخدر سنگینه اما در کنار اون مواد سبک مانند ترامادول هم استفاده می کنن و ۱۷درصد ،فقط مصرف کننده مواد مخدر سنگین هستن.

ایشون گفت: معمولاً مصرف کنندگان مواد مخدر سبک مانند ترامادول در کنار اون مواد اعتیادآور دیگری رو واسه رسیدن به بیشترین حد لذت استفاده می کنن، به خاطر همین این افراد معمولاً به چند ماده اعتیاد دارن پس درمان اونا سخت تره اما معتادان به مواد سنگین اگه تحت درمان ترک اعتیاد ماده اصلی قرار گیرند، درمانشون راحت تره.

مکری اضافه کرد: درمان اعتیاد به ترامادول ۳ روش داره که دو روش اون قبول کردنیه، روش اول سم زدایی و درمان با بوپرنورفین، دوم سم زدایی و درمان با متادون که روش قابل قبولی نیس و سوم درمان نگهدارنده و دراز مدت با داروی بوپرنورفین، از نظر من باید ۲ روش سم زدایی و درمان نگهدارنده با بوپرنورفین واسه معتادان به این دارو به میزان۵۰ درصد از هر کدوم استفاده بشه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *