: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سیگار رابطه مستقیم با سرطان داره، گفت: بدیش اینه امروزه تماشاگر افزایش مصرف سیگار در زنان هستیم.

: افزایش مصرف سیگار در زنان/ سرطان در کمینه

آکا ایران: دکتر محمد حقیقی بعد از ظهر امروز در همایش پیشگیری از سرطان در مرکز همایشای دانشگاه های علوم پزشکی همدان، در مورد روان درمانی در پیشگیری از سرطان صحبت کرد و اعلام کرد: نبود مصرف سیگار عامل مهمی در پیشگیری از سرطانه.

ایشون با بیان اینکه بدیش اینه سن مصرف سیگار کم شده و مصرف اون در خانوما رو به زیاد شدنه، گفت: باید قبل از پنج سالگی در جلوگیری از مصرف سیگار و بقیه رفتارای خطرناک ورود کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید به اینکه الان خیلی از خونواده ها تصور می کنن تنها باید خوراک و پوشاک فرزندان خود رو تامین کنن و کمتر به رفتار اونا می پردازن و اونو رو دوش مدرسه می دونن، اضافه کرد: مهمترین زمان واسه پرورش بچه هزار روز اول زندگیه و مهمترین نقش هم بردوش مادره.

: مراجعات خیلی از طرف خونواده ها مبنی بر رفتارهایی از طرف فرزندان مثل مصرف سیگار و مصرف مواد مخدر هست و به دنبال راه حل واسه ترک این مواد هستن اگه در سنین نوجوونی و جوونی نمیشه کار زیادی انجام داد. باید آموزش مهارتای زندگی مورد توجه باشه اگه بدیش اینه خونواده ها خود این آموزشا رو فرا نگرفته ان تا اونو به فرزندان خود هم یاد بدن.

ایشون با تاکید به اینکه واسه داشتن جامعه سالم قبل از دبستان و هزار روز اول زندگی باید کاری انجام داد، اضافه کرد: اگه وابستگی بین والدین و بچه به خصوص بچه و مادر راه درستی رو طی نکنه باعث بروز اختلالاتی در بچه می شه. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بعضی از آدمایی که دچار سرطان می شن، شیمی درمانی می کنن که همراهان اونا اصرار دارن، نباید از مریضی به اون گفت در حالی که مریض حق داره بدونه که سرطان داره.

ایشون با بیان اینکه فرد گرفتار به سرطان با واقعه تلخی مواجه شده و باید به اون فرصت داد اونو قبول و مراحل درمان رو طی کنه، اضافه کرد: خونواده فرد گرفتار به سرطان هم درگیر این مریضی می شه و باید مراحلی بگذره و اونا رو به زندگی برگرداند.

حقیقی با بیان اینکه بعضی از افراد با مریضی سرطان دچار بی اشتهایی، بی خوابی و تغییر ارتباطات می شن، گفت: افراد عکس العمل متفاوتی نسبت به مریضی سرطان دارن و به طبع دخالت پزشکان هم در این مورد فرق داره. ایشون گفت: استرسا باعث بروز شکلای جور واجور مریضی ها می شه و بایدهایی که دور خود چیده ایم باعث استرس؛ در حالی که با سرطان هم میشه خوشحال بود و مریضی آخر دنیا نیس.

.

منبع : migna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *