رابطه بین دیابت و سل واسه صدها سال  شناخته شده. در ده های گذشته، بروز سل در کشورای با درآمد بالا کم شده، اما بروز  در کشورهایی که اندازه بالای عفونت با HIV، گسترش بالای سوء تغذیه و شرایط زندگی شلوغ یا فقیر زیرساختای کنترل سل باقی مونده. دیابت عامل خطر مهم واسه مریضی سل است و ممکنه  به درمان جواب نده. علاوه بر این، سل ممنبود تحمل گلوکزوجود داشته باشه

۱۵درصد از موارد گرفتار شدن به مریضی سل  درکل  دنیا  به  دلیل دیابت هستش . این موارد رو با بینماری قند ارتبا ط داردکه بیشتر از ۴۰ درصد اون در کشورای هند و چینه. اگه روند دچار شدن به دیابت  بازم خارج از کنترل زیادتر شه، روند رو به کاهش موارد TBدرجهان تا سال ۲۰۳۵ می تونه تا ۸ درصد یا بیشتر برعکس شه.

 دیابت خطر دچار شدن به TBفعال رو زیاد می کنه و با پیش آگهی یا پروگنوز خیلی بد تری از TBهمراه س. درمقابل، عفونت TBکنترل قند خون رو در بیماران گرفتار به دیابت سخت تر می کنه  پس، از اونجائیکه دیابت در مناطق اندمیک –TB(مناطق بومیTB) بیشتر شایعه سیستم مراقبتای بهداشتی به طور زیادی با بار سنگین این دو مریضی  درچالش هستن.

دیابت سهم زیادی در اپیدمی (همه گیری) مریضی سل داره. براساس  تحقیقات انجام شده گسترش دیابت درطول ۳ سال گذشته در ۲۲ کشورکه اندازه بالایی از دچار شدن به سل رو دارن ۵۲ درصد زیاد شده  است که بنظر می رسه این افزایش  دچار شدن به دیابت مسئول افزایش موارد”سل در رابطه به دیابت” از ۱۰ درصد  درسال ۲۰۱۰ به ۱۵  درصد درسال ۲۰۱۳ه.

برآورده های جدید نشون میده بیشترین موارد دچار شدن به “سل مربوط به دیابت” در ده کشور زیر هست: هند(۳۰۲ هزارنفر)، چین (۱۵۶ هزارنفر)، آفریقای جنوبی (۷۰ هزار نفر) ، اندونزی (۴۸ هزارنفر) ، پاکستان(۴۳ هزار نفر)، بنگلادش (۳۶ هزار نفر)، فیلیپین (۲۹ هزارنفر)، روسیه (۲۳ هزار نفر)، برمه(۲۱ هزار نفر)، جمهوری دموکراتیک کنگو (۱۹ هزار نفر).

به گفته دکتر Lönnrothاز برنامه جهانی TBدر سازمان بهداشت جهانی درژنو: این یافته ها اثر  رو به رشد دیابت بر کنترل سل رو در مناطقی از جهان که هر دو مریضی شایع هستن، پررنگ تر کرده  است. رشد در حال افزایش مبتلایان  به دیابت، کنترل TBرو ضعیف کردن کرده بطوریکه  انتظار  میره به آمار مبهوت کننده ۵۹۲ میلیون نفر درسراسر جهان تا سال ۲۰۳۵ برسیم. بار این دو مریضی بطور همزمان دلیل ایجاد مشکلاتی واسه پیشگیری و مراقبت  از هر دو مریضی شده.

دکتر Crevelمتخصص عفونی از دانشگاه Radboudدرهلند میگه: خطر دچار شدن به سل واسه افراد  گرفتار به دیابت ۳ برابر بیشتر از افراد غیردیابتیه واحتمال برگشت دوباره مریضی سل پس از درمان  در این افراد ۴ برابر بیشتر از افراد غیردیابتیه، هم اینکه خطر مرگ هنگام درمان سل در افراد  دیابتی ۲ برابر افراد غیردیابتیه. این ارقام  نشون میده که واسه بهبود این بیماران باید در چندین سطح  مراقبتها رو افزایش بدیم. با کمال تأسف ونگرانی، اثر دیابت بر اندازه دچار شدن به TB(سل) در ده های آینده می تونه بدتر شه. درزمان ۲۰ سال آینده  طبق تخمین فدراسیون بین المللی دیابت  (IDF)تعداد افراد  گرفتار به دیابت به ۲۱ درصد  افزایش پیدا می کنه که گسترش دیابت  در بزرگسالان رو تا بیشتر از ۱۰ درصد زیاد می کنه. محققان با به کار گیری مدلای ریاضی تخمین میزنن به عنوان یه نتیجه افزایش دچار شدن به دیابت با این اندازه، اندازه دچار شدن به  سل در جهان به بیشتر از ۳ درصد  بالاتر از روند رو به کاهش اون تا سال ۲۰۳۵ یا حتی  براساس سناریوی با بدبینی تا ۸ درصد (اگرتعداد  افراد گرفتار به دیابت  به ۲۵ درصد زیاد شه) از روند رو به کاهش اون کم کنه. که ممکنه در واقعیت درمناطقی  که فاکتورهای خطر دیابت رو به افزایش هستن سریعتر هم اتفاق بیفته.

 با این حال نویسندگان مقاله اثر مثبت تلاشهای بهداشت عمومی رو واسه جلوگیری و بهبود مراقبت از دیابت درسطح جهان محاسبه کردن (مثلا بهبود شناسایی موارد دچار شدن، بهبود کنترل گلوکز در بیماران گرفتار به دیابت و کیموپروفیلاکسی درافراد گرفتار به عفونت سل نهفته) اینجور تلاشهایی  می تونه  موارد  دچار شدن به سل رو تا ۱۵ درصد یا بیشتر تا سال ۲۰۳۵ در مقایسه با اندازه کاهش فعلی  کم کنه.

 به گفته دکتر Lönnroth: اگه ما بتونیم به هدف کاهش TBپس از سال ۲۰۱۵ به اندازه درصد تا سال ۲۰۳۵ برسیم، افزایش تلاشها واسه تشخیص و درمان مریضی سل و دیابت مخصوصا درکشورهایی که آمار هر دو این بیماریها در اونا بالا هستش، حیاتیه.

براساس یافته های این سری از مقالات روشنه که ادامه پیشرفت  درکاهش بیماریهای  مسری مانند TBنمی تونه بدون  جفت و جور کردن منابع کافی واسه مقابله با  دیابت ممکن باشه. با در نظر گرفتن سرمقاله ارائه  شده، این  آمار زنگ خطری واسه جامعه جهانی و سرمایه گذاران واسه سرمایه گذاری بیشتر درامر پیشگیری و درمان  بیماریهای طولانی مانند چاقی و دیابته که بازم موقع  اختصاص بودجه های بهداشتی  ندیده گرفته می شن.

منبع-diabetestma

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *