: سال گذشته از هر ١٠٠ هزار نفر ١٣ نفر گرفتار به سل بودن، سال ۴٠ از هر ١٠٠ هزار نفر، ١۴٢ نفر گرفتار بودن در سال گذشته، سل، دلیل مرگ ٣٠ درصد مبتلایان به ایدز بوده.

آکا ایران: به نقل از روزنامه شهروند دچار شدن به سل نگران کننده شده، آمارهای سازمان جهانی بهداشت حکایت از افزایش موارد این مریضی در کشورای دنیا داره، کشورای آسیب پذیری که نه فقط خودشون که کشورای دور و بر شون رو هم درگیر کردن، مثل افغانستان، پاکستان، ارمنستان و تاجیکستان که خطری واسه ایران شدن، حالا عراق هم به اونا اضافه شده. آمارها نشون میده که ١٣ درصد جمعیت گرفتار به سل در ایران، مربوط به مهاجرانه.

بررسیا نشون میده هر مریض گرفتار به سل، می تونه در طول سال ١٢ نفر دیگه رو گرفتار کنه؛ اگه درمان نشه. حالا در کنار همه اینا، معتادان، مبتلایان به اچ آی ایشون، بیماران دیابتی که مریضی شون کنترل نشده، زندانیان و مبتلایان به هپاتیت، بیشتر از همه در خطر دچار شدن به این مریضی قرار دارن. براساس گزارش وزارت بهداشت از وضع دچار شدن به سل در سال گذشته، سل، دلیل مرگ ٣٠ درصد مبتلایان به ایدز بوده. مسئولان معاونت بهداشت وزارت بهداشت که دیروز تو یه نشست خبری، گزارش مفصلی از سل رو خوندن، تأکید کردن که اندازه گسترش سل در هر ١٠٠ هزار نفر، ١٣ نفره.

محمد مهدی انگار، رئیس مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت، در نشست خبری، توضیحات بیشتری درباره این مریضی داد: «وضع دچار شدن به سل در کشورای دنیا، روزبه روز درحال سخت تر شدنه. سازمان جهانی بهداشت که تا سال گذشته اعلام می کرد، روند دچار شدن به سل رو به کاهشه، در مطالعه ای که در سال ٢٠١۵ انجام داده مشخص شده که آمارهای اعلام شده با چیزی که در واقعیت هست، فرق داره و سل وضع بدتر و نگران کننده تری پیدا کرده.» به گفته اون، قرار بود تا سال ٢٠٣٠ تکلیف چهار مریضی سل، مالاریا، ایدز و بعضی مریضیای گرمسیری مشخص شه، قرار بود تا اون زمان ٨٠ درصد مواردی رو که گرفتار به سل می شن، به طور کامل درمان کنن و مرگ ومیر به وجود اومده به وسیله دچار شدن به سل، ٩ درصد کم بشه و حتی اندازه دچار شدن به موارد جدید سل، کاهش ٨٠ درصدی پیدا کنه. هم اینکه براساس هدفای در نظر گرفته شده، کشورای دنیا باید هر سال یک و نیم درصد از اندازه دچار شدن به سل رو کم کنن.

انگار اینا رو گفت و ادامه داد: «بدیش اینه این اهداف محقق نشده و اگه کشورای دنیا بخوان تا سال ٢٠٣٠ به این شرایط برسن، باید هر سال ۴ تا ۵ درصد موارد دچار شدن به سل رو کم کنن، این مبادرت به این راحتیا صورت نمی گیره.» رئیس مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت، به وضع دچار شدن به سل در ایران هم اشاره کرد: «ما باید در کشور، موارد سل رو در میان حاشیه نشینان، مبتلایان به اچ آی ایشون، زندانیان و معتادان پیدا کنیم. نباید منتظر شیم که این افراد به سرفه بیفته، خلط خونی ببینن، بعد به سراغ درمان شون بریم. به خاطر همین باید امکانات تشخیصی مناسب در کشور جفت و جور شه، یعنی ما باید بتونیم در کوتاه ترین مدت کسائی رو که علایم بالینی سل رو پیدا نکرده ان، شناسایی کنیم.

ما تا سال گذشته یه مرکز درمان سل رو داشتیم، الان سه مرکز درمان سل در مشهد و شیراز داریم و سه مرکز دیگه هم مراحل پایانی شون رو طی می کنن و سه مرکز هم در حال ساختمون سازیه.» به گفته انگار، هزینه های درمان سل در کشور مجانیه: «هر مریض گرفتار به سل، هرساله می تونه ١٢ نفر رو به این مریضی گرفتار کنه.» اما اینا تموم ماجرای سل نیس، حالا سل و ایدز، سل و دیابت، سل و هپاتیت، بیشتر از گذشته نگران کننده شده؛ طوری که رئیس مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت در توضیح این موضوع گفت: «شایع ترین دلیل مرگ ومیر ایدز در کشور، به دلیل دچار شدن به سله. ٣٠ درصد مبتلایان به ایدز که جانشون رو از دست میدن، گرفتار به سل بودن و این مریضی اونا رو میکشه. در کنار همه اینا بیماران هپاتیتی گرفتار به سل و دیابتیای کنترل نشده هم وضع خوبی ندارن و از همه اینا سخت تر، درمان سل در میان معتادانه.» براساس اعلام انگار، معتادان و مبتلایان به ایدز، بیشترین شکست درمان سل رو دارن: «یکی از دشوارترین اقدامات، درمان سل در میان معتادان، مبتلایان به ایدز، دیابتیا و مبتلایان به هپاتیته. این در حالیه که شانس دچار شدن به این مریضی در میون این گروه هم بیشتره.»

٢٠ درصد مبتلایان به سل در ایران سابقه مصرف دخانیات دارن
رئیس مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت به نقش دخانیات در دچار شدن به سل اشاره کرد: «٢٠ درصد بیماران گرفتار به سل در ایران و ٢٠ درصد بیماران سل در دنیا، سابقه مصرف دخانیات دارن.» به گفته انگار، حالا سازمان زندانا، بیماران گرفتار به سل در این مکان رو غربالگری می کنه: «وزارت بهداشت با هماهنگی سازمان زندانا، سال گذشته ٣۵٠ هزار زندانی رو در برابر هپاتیت واکسینه کرد.»

در ادامه این نشست، مهشید ناصحی، رئیس اداره پیشگیری از سل و جزام مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت، گزارش آماری از وضع دچار شدن به سل در ایران رو خواند. براساس اعلام اون، ایران در سال ١٣۴٠، در هر ١٠٠ هزار نفر، ١۴٢ مریض گرفتار به سل داشت، حالا در سال ٩۴، در همین اندازه جمعیت، ١٣ مریض گرفتار داره. این آمارها نشون میده که اندازه دچار شدن به سل در ۵۵ سال گذشته، ١١ برابر کم شده.

در ادامه این گزارش، هم اینکه عنوان شد که ٨٠ درصد موارد سل در دنیا در ٢٢ کشور متمرکز شده که افغانستان و پاکستان هم جزو این کشورها هستن. همسایگی با این کشورها هم باعث شده تا ١٣ درصد موارد دچار شدن به سل در ایران، مربوط به مهاجران باشه: «پارسال ٩ هزار و ٩١۵ گرفتار به سل غیرایرانی بودن، البته در میون این افراد سل مقاوم به درمان بیشتر دیده می شه که آمار اون بین ٢٠ تا ۴٠ درصده.»

اینا رو ناصحی گفت و ادامه داد: «جمهوریای شمال کشور هم بین ۴ تا ٨ برابر نسبت به ایران گرفتار به سل دارن. جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان گسترش بالایی در مریضی سل دارن. عراق هم تو یه دهه گذشته، وضع مناسبی در این مریضی نداشته، ترکیه هم شرایطی مشابه ما داره.» این مسئول در وزارت بهداشت به هزینه های درمان این مریضی هم اشاره کرد: «هزینه یه دوره درمان واسه یه مریض حساس سل، ۴۵٠هزار تومنه. اگه این مریض گرفتار به سل مقاوم باشه، هزینه داروهایش ۴٠ میلیون تومن و درمانش ١٠٠ میلیون تومن می شه که این هزینه ها بر دوش دولته.»

به گفته ناصحی، نصف بیماران گرفتار به سل، مرد و نیم دیگه هم زن هستن: «پراکندگی دچار شدن به سل در تموم استانا به صورت یکنواخته. این وسط استانای سیستان و بلوچستان و گلستان از نظر اندازه بروز سل متناسب با جمعیت، با فاصله خیلی از بقیه استانا در رتبه اول قرار دارن.» ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: «احتمال دچار شدن به این مریضی در میان بیماران دیابتی ٣ تا ۴ برابر، در میان سیگاریا ٢ برابر و در میان بیماران گرفتار به سرطان و مریضیای طولانی و مخصوصا سالمندان بالاست. بررسیا نشون میده که ٣٠ درصد بیماران گرفتار به سل در سال گذشته، سن و سال دار بودن.»

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: «سازمان بهداشت جهانی واسه ایران تخمین زده که عدد دچار شدن به سل، هرساله ١۶ در ١٠٠ هزار مورد باشه. این در حالیه که ما تصور می کنیم حدود ٢٢ درصد موارد دچار شدن به سل به سیستم درمانی گزارش نمی شن، حتی افراد تحصیلکرده ای هم وجود دارن که اصرار می کنن نام اونا در سیستم ثبت مریض گزارش نشه.»

افسردگی و اضطراب، بالاترین مشکلات روانی ایرانیان
احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت هم در این نشست حضور داشت. اون به آمار گسترش مشکلات روانی در ایران که اندازه اون بارها اعلام شده، اشاره کرد و گفت: « سال ٩٠ پیمایش ملی انجام و مشخص شد که اندازه گسترش مشکلات روانی در ایران ٢٣,۶ درصده. این آمارها هم تا ٧ سال قابل استناده، حالا قراره از اواخر سال ٩۶ و اوایل ٩٧، پیمایش جدیدی انجام بشه و گسترش مشکلات روانی در ایران بررسی شه.» به گفته حاجبی، براساس همون آمار اعلام شده، شایع ترین مشکل روانی، مشکل افسردگی اساسی با ١٢.٧ درصد در میان گروه ١۵ تا ۶۴ سال و اضطراب با ١۵.۶ درصد در میان همین گروه سنیه. این دو مشکل هم در بین زنان بالاترین گسترش رو دارن.»

محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مقابله با دخانیات کشور هم در این نشست، نسبت به مصرف قلیان در بین زنان اخطار داد: «آمارها نشون میده که بین یک تا سه درصد زنان سیگار مصرف می کنن. این درحالیه که به استناد یکی از بررسیا در همین زمینه، مشخص شد ٣٠ درصد دانشجویان دختر سیگار مصرف می کنن.» به گفته اون، هر روز ١٠ میلیارد تومن واسه مصرف سیگار هزینه می شه، دو برابر همین عدد رو هم دولت صرف می کنه تا مریضیای به وجود اومده به وسیله مصرف دخانیات رو در هر روز درمان کنه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *