: افزایش موارد شدید بیماریای تنفسی/پیشنهاد پزشکی به مردم

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت، گفت: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران گرفتار به آنفلوانزا نمی شه بلکه باعث شدید شدن مریضی می شه.

ایشون با اشاره به اینکه وقتی به بیماریای تنفسی می پردازیم سرماخوردگی رو هم شامل می شه، اضافه کرد: نگرانی واسه سرماخوردگی نداریم بلکه نگرانی ما افزایش موارد شدید بیماریای تنفسیه یعنی آدمایی که به خاطر این در بیمارستان بستری می شن.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه هفته گذشته موارد شدید بیماریای تنفسی بالا رفته، گفت: افزایش موارد شدید بیماریای تنفسی به دو دلیل فعال شدن عوامل مریض کننده و آلودگی هوا هستش.

انگار اضافه کرد: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران نمی شه بلکه مریضی رو شدید شدن می کنه و الان موارد شدید مریضی بیشتر در استانای تهران، اصفهان و کرمان دیده شده.

ایشون گفت: تقریبا حدود ۱۰ درصد مواردی که به وسیله ما شناسایی شدن گرفتار به آنفلوانزای شدید بودن که تحت درمان قرار گرفتن و حالا خوبیش اینه بهبود پیدا کردن.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به نظر میاد روند افزایش بیماریای تنفسی ظرف هفته های آینده هم ادامه داشته باشه، بر ضرورت خودمراقبتی مردم تاکید کرد.

انگار گفت: مردم از خوددرمانی دوری کنن و اگه به مریضی تنفسی گرفتار شدن حتما به دکتر مراجعه کنن چون دکتر تصمیم میگیره که چه اقدام درمانی واسه اونا بهتره.

ایشون در ادامه اضافه کرد: اگه دکتر نسبت به استراحت فرد مریض در منزل دست به کار شد، حتما باید در منزل استراحت کرد چون استراحت کردن علاوه بر این که به بهتر شدن سریعتر فرد گرفتار کمک می کنه مانع از ابتلای کس دیگه ای به مریضی شه.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت گفت: انتظار ما از مردم اینه که در صورت مریضی بچه هاشون، اونا رو زودتر از موعد به مدرسه نفرستند و اگه خودشون هم گرفتار شدن در محل کار حاضر نشن تا بقیه رو هم گرفتار نکنن.

انگار در ادامه گفت: این مریضی در اکثریت نزدیک به اتفاق احتیاجی به داروی خاص نداره و با تجویز یه سری داروهای ساده و مسکن خوب میشه.

ایشون اضافه کرد: طول دوره این مریضی ۵ روز تا یه هفته س ضمن این که مصرف آنتی بیوتیک هم واسه این مریضی کار درستی نیس.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشت فردی گفت: سرفه کردن، عطسه کردن و ترشحات تنفسی و هم اینکه دست دادن باعث انتقال این مریضی به افراد دیگه می شه.

انگار اضافه کرد: فرد گرفتار موقع سرفه و یا عطسه کردن باید حتما دستمال جلوی بینی و دهن خود بگیره و بعد از اون دستمال رو در کیسه پلاستیک گذاشته، گره زده و در سطل آشغال بذاره.

ایشون گفت: ثابت شده که همین اقدام ساده می تونه از موارد زیاد دچار شدن به آنفلوانزا کم کنه.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: شستن تکراری دستا به وسیله فرد گرفتار باعث نبود انتقال مریضی به دیگری می شه.

انگار خطاب به پزشکان گفت: این مریضی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی نداره و حدالامکان تلاش کنن از تجویز بیخود دارو واسه این بیماران دوری کنن چون تجویز بیخود دارو باعث طولانی شدن مریضی شده و در بعضی از موارد باعث شدید شدن اون شده و ممکنه خطر مرگ رو به دنبال داشته باشه.

ایشون اضافه کرد: مطمئنا با رعایت این نکات موارد مریضی در سطح جامعه کم میشه و سریعتر می تونیم تماشاگر کاهش مریضی در کشور شیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت در آخر گفت: در صورت گسترش مریضی در هفته های آینده بعدا اطلاع رسانی می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *