: براساس مطالعه ای نوین تعداد دانشجویانی که به طور روزانه یا تقریبا هرروز ماری جوونا استفاده می کنن به بالاترین اندازه خود نسبت به سی سال گذشته رسیده.

۵/۹ درصد از دانشجویان در سال ۲۰۱۱ اعلام کردن که اندازه مصرف ماری جوونا در اونا طی یه ماه حدود بیست بار و یا حتی بیشتر بوده. محققان اعلام کردن که از زمان شروع این مطالعه یعنی از سال ۱۹۸۰ تا سال ۲۰۰۷ میلادی، افزایش ۳/۵ درصد در مصرف روزانه ماری جوونا گزارش شده. واقعا محققان به این نتیجه رسیدن که در سال ۲۰۱۲ مصرف روزانه ماری جوونا بسیار عادی تر از مصرف سیگار (واسه اولین بار) بوده و فقط ۵/۲درصد از دانشجویان گفتن که هرروز سیگار میکشن و این نشونه ای از کاهش ۱۹ درصدی از سال ۱۹۹۹ه.

علاوه براین تعداد دانجشویانی که دست کم یه بار در سال از ماری جوونا استفاده می کردن از سی درصد در سال ۲۰۰۶ به سی وچهار درصد در سال ۲۰۱۴ زیاد شده. این افزایش اندازه مصرف ماری جوونا می تونه نشونه تغییر نگاه جوانان نسبت به این ماده باشه.

براساس این تحقیق در سال ۲۰۰۶، ۵۵ درصد از جوانان ۱۹ تا ۲۲ سال مصرف ماری جوونا رو خطرناک می دونستن، در حالیکه در سال ۲۰۱۴ تنها ۳۵ درصد این نظر رو داشتن. هم اینکه در سالای گذشته تعداد ایالتایی که ماری جوونا رو واسه هدف پزشکی و یا تفریحی قانونی اعلام کردن، زیاد شده.

لوید جانستون هدایتگر این مطالعه و پژوهشگر تحقیقات اجتماعی در دانشگاه میشیگان میگه: “افزایش به کار گیری ماری جوونا حتی در دانش آموزان دبیرستانی هم دیده می شه. براساس این تحقیق، هم اینکه به کار گیری آمفتامینا مثل آدِرال بدون دلایل درمانی در دانشجویان  درحال زیاد شدنه. تعداد دانشجویانی که از آمفتامینا واسه دلایل غیر درمانی استفاده می کردن از ۵/۷ درصد در سال ۲۰۰۸ به ۱۱/۱ درصد در سال ۲۰۱۲ زیاد شده. جانستون در این گزایش میگه: “به نظر می رسه افزایش خیره کننده مصرف آمفتامین در دانشجویان نسبت به دانش آموزان به این دلیله که اونا میخوان با مصرف آمفتامینا سطح مطالعه و کارکرد درسی خود رو بهبود بخشن.

آمفتامینا محرکایی هستن که واسه درمان ADHD (مشکل بیش فعالی) به کار میره اما مردم عادی از آمفتامینا بدون دلایل پزشکی سوءاستفاده می کنن تا دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه خود رو زیاد کنن. اما مصرف بعضی از مواد کم شده. مثلا تعداد دانشجویانی که از ماری جوونا صنعتی که با نام K2 هم نامیده می شه از ۷/۴ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۰/۹ در سال ۲۰۱۴ کم شده. این کاهش مصرف به دنبال تغییر نگاه جوانان نسبت به این ماده به عنوان یه مخدر خطرناک اتفاق افتاده. هم اینکه اندازه مصرف مواد مخدر خواب آور واسه دلایل غیرپزشکی از ۸/۸ درصد در سال ۲۰۰۶ به ۴/۸ درصد در سال ۲۰۱۴ کم شده.

هرچند تعداد دانسجویان سیگاری کمتر شده اما به کار گیری قلیان هم بیشتر شده. اندازه به کار گیری قلیان در دانشجویان از ۲۶ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۳۳ درصد در سال ۲۰۱۴ زیاد شده. در سال ۲۰۱۴ واسه اولین بار محققان از اندازه مصرف سیگار الکترونیکی از دانشجویان سوال کردن. ۹/۷ درصد دانشجویان گفتن که درزمان سی روز گذشته از سیگار الکترونیکی استفاده کردن.

 این مطالعه به خاطر اندازه مصرف سیگار الکترونیکی در آینده بازم درحال پیگیریه. این تحقیق که پیگیری آینده نامگذاری شده، هرساله نمونه هایی از دانشجویان رو در سطح کشور آمریکا مورد آزمایش قرار میده. هرسال از حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دانشجو در این مطالعه نظرخواهی می شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *